Smuk villa med privat swimmingpool, sauna og jacuzzi, beliggende i bjergene nær Antequera i baglandet på Costa del Sol. Villaen byder på spektakulær udsigt over bjergene i Sierra del Sur de El Torcal og naturparken El Torcal. Det har en terrasse med swimmingpool, padel tennisbane og en smuk have og er omgivet af olivenlunde og frugttræer. Det har aircondition, hvilket næsten er unødvendigt på grund af dets konstruktion og dets position. Der er gulvvarme og en hyggelig pejs til vinterdage. Villaen har møbler af høj kvalitet og nogle antikviteter. Den lille landsby La Joya ligger 5 km væk. Det har et hotel og en fremragende restaurant samt en restaurant med regionale retter. Den historiske by Antequera ligger nitten kilometer væk. Du finder en golfbane der. Byerne Córdoba, Sevilla, Ronda og Granada er alle mellem en og to timer væk i bil. Den lille landsby La Higuera har en butik / supermarked og ligger ca. 500 m fra villaen. Det kan nemt nås til fods. Der kan også købes i Villanueva de la Concepción, 5 km væk. Du finder barer, restauranter og butikker der. Ejeren har en separat, helt uafhængig lejlighed, der er knyttet til villaen og er normalt der for den første dag eller to for at byde kunder velkommen og sørge for, at de har alt, hvad de behøver, og giver al information om området.
Los Chaparros offers easy access to many of the great sites of Andalucia, including the dramatic El Torcal karstic natural park. Seville, Granada, Cordoba, Ronda, the Sierra Nevada and the coastal towns are all within day-trip range.
The region offers interesting routes for cyclists and a range of bird-watching tours can be arranged with an approved wildlife guide (http:\/\/www.birdaytrip.es\/en\/).
If you need to rent a car we have an arrangement with Helle Hollis at Malaga Airport. Quote Home Owners Club H1530 and you will get 15% off your rental.