
Sommerhus med stor terrasse ud til naturen
- Sommerhus
- 8 Sovepladser
- 3 Soveværelser
- 1 Badeværelser
Huset ligger i hjertet af Nordsjælland, tæt på både Hornbæk, Fredensborg og Helsingør. Det er velholdt og er godt indrettet og velplaceret med panoramaudsigt over naturen
Huset ligger fredeligt og ugeneret for enden af stikvej og er med træer og beplantning yderst afskærmet fra tilstødende nabogrunde. Fra den store sydvendte terrasse er der uspoleret og langstrakt udsyn over totaltfredet moseområde, skov og sø. I samme retning er der fri passage til solens bane, hvilket gør huset særdeles solrigt.
Sommerhuset ligger på kanten af Langesø Plantage. Et naturområde, der primært består af fredet skov, mose og søer, der tidligere har været Danmarksberømt planteskole med import af udenlandske og eksotiske planter, og som blandt andet tæller kongehuse og landets botaniske haver som storkunder. Fortiden som planteskole sætter den dag i dag fortsat sit præg i Langesø.
Overalt mødes du af en bred vifte af planter fra alle dele af verdenen: lotus, rhododendron, åkander, bregner m.m. Det frodige planteliv blander sig på charmerende vis med områdets mange små søer og åløb og danner samtidig grobund for et rigt og vildt dyreliv. Langesø grænser desuden op til andre smukke naturområder: Esrum Sø og Gurre Sø med mulighed for at bade og vandre, samt Hornbæk Golfklub, hvor du kan nyde en runde golf midt i naturen. Udover grundens naturrige og fredfyldte placering, er der heller ikke langt til indkøb, oplevelser og kultur.
2 km mod syd ligger Tikøb by med supermarked, bager, slagter og røgeri. 7 km mod nord ligger den charmerende kystbyer Hornbæk med strand, havn, spisesteder og et mangfoldigt leben. Mod øst er der 10 km til Helsingør, hvor man finder shopping, kultur, historie og moderne arkitektur i form af bl.a. Kronborg, Helsingør madmarked og Søfartsmuseet. Fra huset er der ca. 35 minutter i bil til København
Huset er i åbent plan med køkken og spiseområde sammen og med nogle trin ned til stuen, der er yderst lysrig, takket være de store panoramavinduer, trekandsvinduer og loftvinduer. Til de kolde måneder er der brændeovn og gulvvarme i køkken-alrum samt badeværelse.
Køkkenet har ovenlys, så I har masser af lys til madlavningen, og indeholder i øvrigt alt, hvad I har brug for til tilberedning af hyggelige feriemåltider. I kan selvfølgelig også grille på den store terrasse.
Der er 3 soveværelser, hvoraf to er indrettede med dobbeltsenge. Det tredje soveværelse har en køjeseng med to sovepladser. Derudover er der en alkove med to sovepladser.
Badeværelset har brusebad, hjørnespa og vaskemaskine til rådighed.
Den ene af de to hemse kan benyttes af lejere. Den anden er lukket af for lejere til udlejers private ejendele.
Afstande
Faciliteter - indendørs
Faciliteter - køkken
Faciliteter - udendørs
Tilgængelighed
Udsigt
Strand
Golf
Kunst, kultur og historie
Afslapning
Romantik
Populære områder i Tikøb
Sommerhus i Danmark | Sommerhus i Region Hovedstaden | Sommerhus i Helsingør | Sommerhus i Tikøb |
Lignende boliger
