Sommerhusområder
Kontakt
Gavekort
Husejer
Feriebolig i Mellerud Ö

6 Sovepladser

3 Soveværelser

Vand : 200 Meter

Beskrivelse

Fantastisk feriehus med en dejlig beliggenhed tæt ved Vänern. I bor kun 200 meter fra søen, hvor der ligger en lille jolle (egnet til højst 2 personer), som I frit kan benytte. Her er elforbruget inkluderet i lejeprisen.

Feriehuset er et gammelt bageri, der er blevet totalrenoveret i 2009 og nu fremstår som et moderne feriehus samtidig med at den oprindelige charme er blevet bevaret.

Gulvenes smukke egeparket og de hvidmalede trævægge giver et varmt, lyst og skandinavisk indtryk, som er meget indbydende og praktisk. På førstesalen er der en stor, sydvendt altan med sol fra morgen til aften, og her kommer I garanteret til at tilbringe mange timer i ferien. Huset er indrettet i en åben planløsning med åbent køkken i forbindelse med stuen. Køkkenet er udstyret med elkedel, kaffemaskine, mikroovn, induktionskogeplader, vaskemaskine, tørretumbler m.m. Det er et gammelt hus, så loftshøjden er genomgående lav (ca. 188 cm).

Der er et flisebadeværelse med toilet og brusebad.

Der er 3 soveværelser hver med 2 enkeltsenge. I må gerne flytte rundt på sengene, så det passer til jeres behov. Vær dog venligst forsigtig med gulvene og stil sengene tilbage, så der er 2 senge i hvert værelse ved afrejse.

Feriehuset ligger i et af Sveriges mest solsikre områder, og beliggenheden er i øvrigt ret charmerende. I bor kun 200 meter fra den store, fiskerige og smukke sø Vänern. Vælger man den snoede vej, er gå-turen ned til søen på 300 meter. Nede ved søen kan I svømme, ro og fiske. I Vänern er fiskeri med håndredskaber gratis for alle!

Klöveskog er kendt for sin smukke, uspolerede natur med frodigt grønt. Overalt er man tæt på vandet. Der er 8 km til en velassorteret købmand, 15 km til Melleruds centrum, 10 km til en golfbane og 10 km til en femstjernet campingplads med pool. Der er mange sandstrande i området, der er velegnet til både vind- og kitesurfing.

Velkommen til et meget dejligt feriehusi i skønne omgivelser og med mange gode aktivitetsmuligheder.

Ekstra services (bestilles og betales i huset)
Slutrengøring: 800 SEK
Sengelinned pr. sæt: 75 SEK
Parkering for et mobilhome/campingvogn tæt på huset med adgang til el og vand, koster SEK 400 pr. døgn

Faciliteter

Soveværelse
  • Sovepladser : 6
  • Soveværelser : 3
  • Enkeltsenge : 6
  • Barneseng
Badeværelse
  • Badeværelser : 1
Afstande
  • Butikker : 8000 Meter
  • Restauranter : 15000 Meter
  • Vand : 200 Meter
Faciliteter - køkken
  • Opvaskemaskine
  • Køleskab
  • Komfur : El-kogeplader
  • Mikroovn
  • Kaffemaskine : Almindelig
  • Kedel
  • Fryser
Faciliteter - indendørs
  • Internet
  • Satellit/Kabel TV
  • DVD
  • Børnehøjstol
  • Vaskemaskine
  • Tørretumbler
  • Opvarmningsform : Varmepumpe
Faciliteter - udendørs
  • Grill
  • Parkering : Ja
  • Havemøbler
Tilgængelighed
  • Rygning : Rygning forbudt

Boligens placering

Anmeldelser

Jaco J

14. maj 2022

Rengøring
Stand og reparation
Beliggenhed
Faciliteter
Værdi for pengene

Bliv inspireret af relaterede destinationer