Det utroligt smukke feriehus, Shipyard House, ligger på en halvø i Dalslands kanal. Fra den skønne hævede træterrasse er der panoramaudsigt over søen kun 50 meter fra huset. Nede ved vandet er der en bro, som I har adgang til sammen med husets ejere. Her er elforbruget inkluderet i lejeprisen.
Feriehuset ligger højt på en bakke tæt ved vandet, og her kommer I til at kunne slå jer ned i fred og ro og rigtig nyde det feriehus, I har lejet. I bor i nærheden af en økologisk drevet fåregård. På de omkringliggende græsarealer kan I nyde synet af får og lam, der græsser fredeligt, og som trives godt i den smukke natur.,
Huset er stort og rummeligt. Her er bl.a. 3 soveværelser med hver 2 senge, som I kan vælge at benytte som enkeltsenge, alternativt flytte sammen til dobbeltsenge. Køkkenet er meget veludstyret med komfur, køle-/fryseskab, mikroovn og opvaskemaskine. Stuen er godt møbleret og her er der TV og brændeovn, som det er skønt at tænde op i, hvis I vælger at holde ferie i nogle af årets koldere måneder.
I kommer til at bo i et af Sveriges absolut smukkeste områder, hvor I uden tvivl kommer til at nyde at vandre rundt på markerne og i skoven. Vandløb og søer indbyder til udflugter og kanoture – en oplevelse I ikke må gå glip af. Dalsland er kendt for sine smukke kanoruter, og det er nemt af finde en kanoudlejning i sæsonen.
Ekstra services (bestilles og betales i huset)
Sengelinned, pr. sæt: 150 SEK
Slutrengøring: 1.500 SEK