Et flot, velindrettet arkitekttegnet feriehus tæt på skøn strand i Kjul.
Velkommen til et utroligt flot arkitekttegnet feriehus fra 2004, beliggende i skønne Kjul. Huset er på 50 m2 og har plads til 5 personer. Dette hyggelige feriehus består af: åbent køkken-stue, 2 værelser og badeværelse. Køkkenet er funktionelt indrettet med keramisk komfur, ovn, opvaskemaskine og stort køle- og fryseskab. I stuen er der spiseplads, sofa og lænestole samt brændeovn. Badeværelset har gulvvarme og er indrettet med bruseniche, toilet og vaskesøjle. Det ene soveværelse er indrettet med dobbeltseng, og i det andet soveværelse er der en ¾ seng med en køjeseng over. Feriehuset har store vinduespartier der giver et dejligt lysindfald.
Feriehuset ligger på den mest fantastiske klitgrund på 5.000 m2 i en ugeneret gryde med kun 75 meter til havet og stranden. Fra terrassen er der direkte adgang til husets udsigtsplads, hvor der er bord og bænk. Her kan man nyde den smukke udsigt over Vesterhavet. Feriehuset har desuden også en skøn åben terrasse på 10 m2.
Gå en tur på de mange gode ruter i Lillehedens Klitplantage, som ikke ligger langt fra feriehuset. I Lillehedens Klitplantage er der mange vandre-, cykel- og løbestier. Tag en tur til Hirtshals og besøg Hirtshals Fyr og nyd den fantastiske udsigt over Vesterhavet og Hirtshals By. Desuden ligger det spændende Nordsøen Oceanarium tæt på og er altid et besøg værd.