På skønne Als ligger denne enestående naturejendom, AlsLeben, som er oplagt til flere generationer, familier og venner samt velopdragede hunde. Her er masser af plads både ude og inde – til fælles stunder, leg og lange måltider, men også til at trække sig tilbage og nyde roen hver for sig.
Ejendommen udlejes på ugebasis og prisen inkluderer altid slutrengøring, forbrug (op til 450 kWh pr. uge), linned og håndklæder samt en lækker velkomstkurv med udvalgte alsiske specialiteter.
Den store have indbyder til både afslapning og aktivitet med trampolin, gynge, hængekøjer, frugttræer og bærbuske. På terrasserne er der god plads til hyggelige måltider omkring langbordet og afslapning i sofaområdet. Herfra kan I nyde udsigten over den store naturgrund og vandet i første parket til områdets rige og vilde dyreliv.
En lang og fortryllende sti leder ned til den private strand med telt og bålplads, hvor I kan soppe, fiske, dyrke vandsport eller blot tage en lur i hængekøjen til lyden af bølgerne.
Indenfor byder huset på rummelige og hyggelige fællesområder med god plads til både børn og voksne. Her er masser af legetøj, krea, spil, bordfodbold og tv-hjørne, så der er noget at samles om uanset vejr og årstid. Ej at forglemme boblebad og infrarød sauna.
I gåafstand finder I Kerneland, en af Danmarks bedste sandstrande, samt kro/restaurant, ishus, café og minigolf. Der er 15 minutter til Fynshav-Bøjden-færgen og 20 minutter til fantastiske Sønderborg med et stort udvalg af restauranter, hyggeligt havneliv, shopping, kultur og seværdigheder samt lufthavn og togstation. På 30 minutter når I den populære aktivitetspark Universe og vandlandet Aqua Mundo i Center Parcs i Nordborg, mens der er 40 minutter til Tyskland og 100 minutter til LEGOLAND.